Yol Çizgi Uygulamaları

Yol çizgi uygulamaları yol çizgi boyaları ile gerçekleştirilir. Bunlar tüm betonla kaplanmış, asfalt ya da epoksi kaplamalı zeminlerde pistole, fırça yahut rulo yardımıyla kolayca uygulanabilir.

Mükemmel derecede yapışma özelliği, esnekliği ve aşınma direnciyle yüksek dayanıklılık sağlar. Aydınlanma faktörü gece görüşünü kolay bir hâle getirir.

Yaya geçitleri, kaldırımlar, kara yolları, hava alanları, basketbol sahaları, tenis kortları gibi yerlerde çizgilerin işaretlenmesine ihtiyaç duyulur.

Yatay işaretlemelerin amacı kısıtlama ve yasaklamaları belirtmek, trafiği düzenlemek ve yolu kullanan kişilere rehberlik etmektir. Bunun dışında yol çizgi uygulamaları kullanım amaçlarına göre farklı türlere ayrılmaktadır.

Yol Çizgi Uygulamalarının Önemi

Yol çizgi uygulaması yaya güvenliği ve trafik akışı için oldukça önemlidir. Yaya geçitleri, hız sınırları ve yasaklar yol çizgileri sayesinde doğru olarak belirlenebilir. Sürücülerin yanlış yönlendirilmesine engel olan bu uygulamalar araç ve yaya geçişine dayanıklı özel malzemeler ile gerçekleştirilmelidir.

Firmamız yol çizgi işlemlerini en kaliteli malzemeleri kullanarak yerine getirmekte ve yol güvenliğini en üst düzeyde sağlamaktadır.

Talya Zemin Çift kompenantlı boya, tek kompenantlı boya, termoplastik boya, su bazlı boya, farklı çizgi ve semboller için boya uygulamalarını hızlı ve başarılı bir biçimde gerçekleştirmekte, trafikteki en önemli unsurun ‘insan’ olduğu bilinciyle hareket etmektedir.

Garajlar, şehir içi ve şehir dışı yollar, otoparklar, kamu binalar; özetle yaya ve araç trafik akışının meydana geldiği bütün alanlarda yol çizgi uygulama hizmeti sunmaktadır.

Tek Kompenantlı Yol Çizgi Uygulamaları

Şehir içi yolların, şehirlerarası yolların, otoparkların çiziminde tercih edilir. Soğuk yol çizgi boyası olarak bilinen bu boya ülkemizdeki en popüler yatay işaretleme boyalarındandır. Boyanın üzerine cam kürecikleri serpilir ve bu sayede ışığı yansıtabilir.

Çift Kompenantlı Boya Uygulamaları

Dur çizgilerinde, yaya geçitlerinde, yavaşlama uyarı çizgilerinde kullanımı yaygındır. Uygulandığı yüzeye yapışır. Kimyasal ve fiziksel dayanıklılığı oldukça yüksektir. Bundan dolayı yoğun trafiğe rağmen kalıcılığını muhafaza edebilir.

Termoplastik Boya Uygulamaları

Bölünmüş yollar ile otoyollarda, şehir içi ana arter yollarında kullanılır. Bitümlü sıcak kaplama yapmaya elverişlidir.

180 ilâ 220 ºC arasındaki sıcaklıklarda eritilerek yol yüzeyine uygun cihazlar aracılığıyla püskürtülmek suretiyle tatbik edilir. Çabuk kuruduğu için trafiğe mânî olmaz. Uçucu bileşeni yoktur. Bu yüzden çevreye zarar vermez. 2-3 dakika içinde kurur.

Su Bazlı Boya Uygulamaları

Yüksek yapışma mukavemetine sahip, Su bazlı, tek bileşenli, yüksek solma-sararma yapmayan, UV dayanımı boyalar bütün asfalt ve beton yüzeylere uygulanabilir. Daha çok yaya ve bisiklet yollarının işaretlenmesinde kullanılır.

unnamed 1